Veľká Noc bez šibačov

Prvý raz sme sa vybrali mimo sezónu k moru. Pred nami bola Veľká Noc a my sme sa rozhodli, že na päť dní vypadneme z domu. Mohli sme ísť aj bližie ako do Chorvátska, ale lákalo nás to zažiť kempovanie pri mori mimo hlavnej sezóny. Hodnotíme to ako najlepšie rozhodnutie v tom čase.

Cestovali sme do kempu Stoja v Pule. Cesta bola v porovnaní s letom úplná pohoda. Vôbec nebolo horúco a nezažili sme ani jednu kolónu. Kemp v Pule sme už poznali, takže sme vedeli, do čoho ideme. Menší kemp, na zalesnenom poloostrove, s výhľadom na otvorené more.

Kemp otvárali dva dni pred našim príchodom. Očakávali sme, že naša rodina bude kemp otvárať s pár desiatkami kempovacích nadšencov. Ostali sme prekvapení, že tie najlukratívnejšie miesta v prvej rade s výhľadom na more boli obsadené. Zaparkovali sme nakoniec na mieste, ktoré sme v lete obdivovali a na ktoré sme chodievali raňajkovať. Výhľad na more sme mali z prvej rady aj my.

A to bolo na tom najlepšie. Asi väčšinu času sme iba tak pozerali zhypnotizovaní na more. Neboli sme dokonca ani v Pule v amfiteátri, v akváriu, alebo na výlete v národnom parku Brijuni. Preskúmavali sme skalnaté pobrežie v kempe, aj mimo neho.

Strávili sme prvýkrát Veľkú Noc pri mori, ale aj bez návštev kamarátov, šibania našich dcér, rodinných obedov. Tých päť dní nám pomohlo v čase medzi Vianocami a letnou dovolenkou prepnúť myseľ a znova sa naštartovať. Veľká Noc bez šibačov bolo v tom čase pre nás najlepšie rozhodnutie.

Ja to auto asi predám

Asi pred rokom a pol sme s kolegom počas obeda riešili vysoké náklady na údržbu našich áut, v porovnaní s tým, ako často ich využívame. Väčšinu týždňa nám stoja autá pred domom. Do práce chodíme buď pešo, alebo na bicykli a takmer všetky služby máme dostupné na pešo, alebo MHD. Vypočítal som si, že ak by som všetky náklady spojené s autom – poistky, servis, technické kontroly, pneumatiky, benzín, parkovné dal na taxíky a požičovňu áut, vyšlo by ma to pri našom jazdení asi rovnako.

S kolegom sme vtedy dospeli k perfektnému nápadu ako to vyriešiť inak – rozbehneme zdieľanie áut. Po veľmi krátkom hľadaní na webe prestal byť náš nápad tak prevratný a jedinečný. Veľké automobilové značky už vtedy rozbiehali služby na zdieľanie áut a dokonca už aj v Čechách fungovala takáto služba.

Ani nápad s predajom auta sme v rodine nakoniec nepremysleli do podrobností a auto sme si nechali. Rok ubehol a náš rodinný 7 ročný Renault Megane Grandtour, s najazdenými 35 tisíc kilometrami stále parkuje po väčšinu týždňa pred domom. Najviac kilometrov sme s autom spravili pri našich cestách za kempovaním. Minulé leto sme počas kempovačky začali obzerať dodávky, prerobené, alebo priamo vyrobené na bývanie. Najviac sa nám zapáčil Volkswagen California. A keďže taký nový VW stojí aj 60.000 eur, tak sme o ňom zatial len snívali a premietali do našich rodinných vízií 2050 a premietali hodiny youtube videí o tomto aute.

V júni 2018 sme spojili náš nie prevratný nápad o carsharingu, s našim snom o Californii a zdieľame náš rodinný CamperMaur – VW California Westfalia Coach z roku 1996. Aj keď je auto o 22 rokov staršie ako sme si ho vysnívali, na naše kempovačky je super.

Prešlo ďalších 6 mesiacov a náš Renault stojí odparkovaný pred domom ešte častejšie. Kolegovia, ktorým som spomínal, že by som asi auto predal a vozil sa taxíkmi alebo Taxify sa zo mňa smejú, že teraz mám pred domom nie jedno, ale dve autá. Jedno však už aspoň zdieľame.

O tom druhom (teda prvom) teraz rozmýšľame, čo s ním. Premýšľame, či CamperMaur zazimujeme v garáži a v zime využijeme Renault, alebo na to naše jazdenie bude stačiť aj v zime CamperMaur. Poraďte nám.

Máme to auto predať?

10 rád ako prežiť kempovanie s deťmi

Pred dvoma rokmi sme začali s deťmi kempovať. Keď sme túto myšlienku oznámili rodičom, tí sa len chytili za hlavu a začali ľutovať naše deti – že ako tam budú spať, že čo budú jesť, že ako to bude s hygienou a že to kempovanie nie je len tak bez výbavy, či máme všetko, či sme si to zvážili a podobne. Všetky tieto otázky sme samozrejme neriešili a spokojne sme si plánovali našu cestu do Chorvátska.

Vybrali sme si Istriu, kemp Stoja, pri Pule. Naše začiatočnícke kempovanie sme poňali ako startup – najskôr sme chceli začať v malom a zistiť, či nám to funguje, postupne odkukávať od susediacich kemperov, heknúť denné rutiny a prispôsobiť si ich pre kemping. Prvý rok sa nám natoľko zapáčil, že sme išli aj na ďalší a plánujeme tretí rok. Za tie dva roky kempovania a plánovania ďalšieho roku kempovačky sme si toho zažili s deťmi veľa. Dávame dokopy aj pre iných rodičov, ale aj nerodičov 10 tipov na prežitie kempovačky s deťmi. Pokračovať v čítaní „10 rád ako prežiť kempovanie s deťmi“