10 rád ako prežiť kempovanie s deťmi

Pred dvoma rokmi sme začali s deťmi kempovať. Keď sme túto myšlienku oznámili rodičom, tí sa len chytili za hlavu a začali ľutovať naše deti – že ako tam budú spať, že čo budú jesť, že ako to bude s hygienou a že to kempovanie nie je len tak bez výbavy, či máme všetko, či sme si to zvážili a podobne. Všetky tieto otázky sme samozrejme neriešili a spokojne sme si plánovali našu cestu do Chorvátska.

Vybrali sme si Istriu, kemp Stoja, pri Pule. Naše začiatočnícke kempovanie sme poňali ako startup – najskôr sme chceli začať v malom a zistiť, či nám to funguje, postupne odkukávať od susediacich kemperov, heknúť denné rutiny a prispôsobiť si ich pre kemping. Prvý rok sa nám natoľko zapáčil, že sme išli aj na ďalší a plánujeme tretí rok. Za tie dva roky kempovania a plánovania ďalšieho roku kempovačky sme si toho zažili s deťmi veľa. Dávame dokopy aj pre iných rodičov, ale aj nerodičov 10 tipov na prežitie kempovačky s deťmi.

1. Máte radi puzzle? Pred balením si všetko dajte do obývačky

Balenie je kľúčová činnosť zrejme pred každou dovolenkou. Pred kempovaním obzvlášť, pretože si v zásade musíte zbaliť okrem svojich vecí na oblečenie aj celý svoj dom, posteľ a kuchyňu. Aby ste neriskovali, že sa vám to všetko nezmestí do auta, pripravte si všetky veci na kopu do obývačky a poukladajte ich tak, ako ich budete dávať do kufra.  Zo skúseností s našimi deťmi už viem, že by som mal k týmto veciam prirátať ešte minimálne dve tašky. Na poslednú chvíľu začnú deti baliť hračky, bez ktorých vraj nevydržia ani jeden deň. Keď už máte nakoniec aj všetko v aute a do kufra sa nezmestí že nič, urobte si fotku tohto puzzle, aby ste pri balení späť vedeli všetko zbaliť. No a pri balení späť prirátajte tiež ešte minimálne dve tašky. Neviem, či to majú aj iní, ale ja mám pocit, že pri balení späť máme vždy viac vecí, aj keď sme objektívne nič navyše nekúpili.

2. Stan, do ktorého sa nemusíte zohýbať

Predstavte si, že ste si zaplatili dovolenku a vo svojom apartmáne máte dvere do výšky brucha. Tak, v pohode, dá sa to prežiť, ale ste z toho unavení. Zohýbať sa asi 50-krát pri vstupe a 50-krát pri východe človeka fakt unaví. Preto pokiaľ plánujete byť na jednom mieste dlhšie a môžete si dovoliť väčší stan, je pohodlné mať stan, do ktorého sa nemusíte pri vchode zohýbať.

3. Rohožka pred stan

Keď už sťahovať dom, tak aj s rohožkou. Keďže stanujete v prírode, nanosíte si veľa špiny aj do stanu. Veľmi nám pomohlo, keď sme si dali pred stan rohožku a vyzúvali sa pred stanom. A přitom taková blbost.

4. Hojdacia sieť musí byť

Keď už by ste si po 10 hodinách cesty a 2 hodinách stavania stanu aj radi oddýchli, začnú okolo vás obiehať deti, že sa chcú ísť kúpať. V tejto situácii pomáha hojdacia sieť. Zmestia sa do nej aj dve deti a vydržia sa v nej hrať a hojdať aj hodinu. A pokiaľ v nej nezaspia, po hodine oddychu dáte už aj kúpanie.

5. Berte veci so žartom

Kempovanie nie je úplne pohodlné a komfortné, to treba priznať. No sloboda, ktorú kempovanie poskytuje, vyvažuje tieto nevýhody. Treba ich zobrať ako fakt, pred ktorým niet úplne úniku. Preto netreba brať veci vážne a treba sa povzniesť nad niektorými nepohodlnosťami. Pokiaľ zoberiete ako fakt a s nadhľadom, že si pri 50 stupňoch Celzia naťahujete viac menej úspešne na úplne spotené telo plavky a následne musíte seba aj deti natrieť krémom na opaľovanie, bude vaša kempovačka v pohodke.

6. Vonkajšia kuchynka je super

Prvý rok sme varili na dvojplatničke na zemi. Dá sa to prežiť. Ale keď si zoberiete na kempovačku skladaciu kuchyňu, nebudete už chcieť variť inak. Do skrinky uložíte riad, potraviny a po stojačky môžete pohodlne uvariť najlepší obed – pre naše deti to sú špagety s kečupom a so syrom.

7. Všetko musí byť plastové

Viem, že plasty nie sú v môde, ale pri kempingu je to nutnosť a veľmi praktické. Jedine, že chcete byť na pánov a jesť z porcelánu, no pri deťoch iba raz.

8. Lavór

To je jedna z vecí, ktoré sme odkukali od spolukempovníkov. Riady umývajú kempovníci v umyvárkach. Prvý rok sme nosili riady v rukách a pokukovali, ako to robia ostatní. Druhý rok sme to skúsili nosiť v lavóre a bola to pohodička. Lavór sme potom využili aj na pranie. Opäť – taková blbost, ale v tom nepohodlnom prostredí človeka rozradostí aj maličkosť.

9. Vyskúšajte si všetko najskôr na nečisto

Prvý rok sme nevedeli, do čoho ideme. Rozhodli sme sa ísť na to štíhlo a väčšinu vecí sme si požičali, alebo nemali. Mali sme iba stan, spacáky a nafukovaciu posteľ. Ostatné veci ako stoličky, stôl a dvojplatničku sme si požičali. Minulý rok sme kempovaciu sezónu uzatvárali na Slovensku a tu sme spoznali jednu rodinu, ktorá mala VW California. A vtedy sme začali snívať o cestovaní v obytnom aute. Našli sme jeden dobrý ojazdený VW California Westfalia, kúpili sme si ho a nazvali CamperMaur. Začali sme však premýšľať, čo s ním, keď ho nevyužívame. Môže predsa slúžiť aj iným cestovateľom. Rozhodli sme sa preto, že ho budeme zdieľať s inými kempermi. Tu nájdete viac o CamperMaur.

10. Pokiaľ chcete na dovolenke len ležať, nechoďte kempovať
Kempovanie je aktívna dovolenka. Od rána až do večera. Ráno musíte vyjsť zo stanu a ranné veci vykonať v spoločných umyvárkach (o záchodoch bude samostatný diel). Pripravujete si sami jedlo, keď začína pršať, rýchlo schovávate veci do stanu a podobne. No aj napriek týmto všetkým činnostiam je to veľký oddych. Je to úplne iné mentálne nastavenie ako pri vašej bežnej práci. Pri všetkých kempovačkách, ktoré som zažil, to bol pre mňa mega oddych. Ale teda pokiaľ chcete na dovolenke len ležať, nechoďte kempovať.